Smiluj se nade mnou, Bože, smiluj se nade mnou, k tobě se utíká moje duše. Sešle pomoc z nebe, zachrání mě, potupí toho, kdo po mně šlape. (Žalm 57, 2.4)

Obřad popelce je variantou s ohledem na liturgický život obce. Následuje po kázání.

První čtení z Písma: Jóel 2, 12-18

Nyní tedy, je výrok Hospodinův, navraťte se ke mně celým srdcem, v postu, pláči a nářku. Roztrhněte svá srdce, ne oděv, navraťte se k Hospodinu, svému Bohu, neboť je milostivý a plný slitování, shovívavý a nejvýš milosrdný. Jímá ho lítost nad každým zlem. Kdo ví, nepojme-li ho opět lítost a nezanechá-li za sebou požehnání, a zase budou obětní dary a úlitby pro Hospodina, vašeho Boha. Trubte na polnici na Sijónu, uložte půst, svolejte slavnostní shromáždění! Shromážděte lid, posvěťte sbor, sezvěte starce, shromážděte pacholátka i kojence od prsů, ať vyjde ženich ze svého pokojíku a nevěsta ze své komůrky. Ať mezi chrámovou předsíní a oltářem pláčou kněží, sluhové Hospodinovi, ať prosí: „Ušetři, Hospodine, svůj lid, nevydávej své dědictví potupě, ať nad nimi nevládnou pronárody. Proč se má mezi národy říkat: Kde je jejich Bůh?“ Horlivě se ujme Hospodin své země a se svým lidem bude mít soucit.

Tužby postní

  1. Aby nám dal sílu sebe sama zapřít, svůj kříž pokorně nést a Krista následovat, modleme se k Hospodinu.
  2. Aby upřímným pokáním a vnitřní očistou si naše srdce proměňoval, modleme se k Hospodinu.

Modlitba před čtením ze sv. Písem

Bože, Vykupiteli, který odpouštíš hříchy všem kajícím, stvoř nám nová a pokorná srdce, abychom naši hříšnost uznali, hříchů litovali, a tak získali naprosté odpuštění od tebe. Svým svatým Duchem nás osviť, ať slyšíme slova Ježíše Krista, našeho Pána. Amen.

Druhé čtení z Písma: 2. Korintským 5, 20b-6, 2

Na místě Kristově vás prosíme: dejte se smířit s Bohem! Toho, který nepoznal hřích, kvůli nám ztotožnil s hříchem, abychom v něm dosáhli Boží spravedlnosti. Jako spolupracovníci na tomto díle vás napomínáme, abyste milost Boží nepřijímali naprázdno, vždyť je psáno: „V čas příhodný jsem tě vyslyšel, v den spásy jsem ti přispěl na pomoc.“ Hle, nyní je čas příhodný, nyní je den spásy!

Evangelium: Matouš 6, 1-6.16-18

Ježíš řekl: „Varujte se konat skutky spravedlnosti před lidmi, jim na odiv; jinak nemáte odměnu u svého Otce v nebesích. Když prokazuješ dobrodiní, nechtěj budit pozornost, jako činí pokrytci v synagógách a na ulicích, aby došli slávy u lidí; amen, pravím vám, už mají svou odměnu. Když ty prokazuješ dobrodiní, ať neví tvá levice, co činí pravice, aby tvé dobrodiní zůstalo skryto, a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí. A když se modlíte, nebuďte jako pokrytci: ti se s oblibou modlí v synagógách a na nárožích, aby byli lidem na očích; amen, pravím vám, už mají svou odměnu. Když se modlíš, vejdi do svého pokojíku, zavři za sebou dveře a modli se k svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí. A když se postíte, netvařte se utrápeně jako pokrytci; ti zanedbávají svůj vzhled, aby lidem ukazovali, že se postí; amen, pravím vám, už mají svou odměnu. Když se postíš, potři svou hlavu olejem a tvář svou umyj, abys neukazoval lidem, že se postíš, ale svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí.“

Uvedení do obřadu popelce

Sestry a bratři, první křesťané s velikou zbožností slavili dny utrpení a vzkříšení Páně a na velikonoční svátky se připravovali pokáním a postem. Postní čas sloužil i k vyučování katechumenů před přijetím svátosti křtu. Poskytoval také příležitost hříšníkům, vyloučeným z obce věřících, aby se usmířili skrze svátost pokání s Bohem i s lidmi a vrátili se do společenství církve. Všichni si tak mohli vzít k srdci poselství evangelia o milosti Boží, která upřímné kajícníky obdarovává odpuštěním hříchů ve jménu Ježíše Krista. Každý křesťan pokáním obnovuje svou víru. Proto vás vyzývám k zachovávání svatého postu – k sebezpytování, kajícnosti, modlitbě, zdrženlivosti, sebezapření, rozjímání nad Písmem svatým. Abychom naše pokání věrohodně začali, skloňme se společně před Hospodinem, naším Stvořitelem a Vykupitelem.

Znamení popela

Ztišme se k modlitbě: Bože, stvořil jsi nás z prachu země. Dej, ať je nám tento popel znamením naší smrtelnosti a znamením pokání, abychom pamatovali na to, že jen z tvého milostivého obdarování je nám zaslíben život věčný. Ve jménu Ježíše Krista, našeho Pána a Spasitele. Amen.

Duchovní vyzve přítomné, aby ti z věřících, kteří si přejí přijmout znamení popela, předstoupili před stůl Páně. Duchovní je označí na čele popelem ve tvaru kříže, což doprovodí slovy:

Označení popelem (varianta I): Genesis 3, 19

Pamatuj, člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš.

Označení popelem (varianta II): Marek 1, 15

Čiňte pokání a věřte evangeliu.

Po skončení obřadu popela si duchovní očistí ruce. Po sloce písně pokračuje liturgie obětováním.

Verše k obětování: Žalm 30, 2.3

Hospodine, tebe vyvyšuji, neboť jsi mě vytáhl z hlubin. Bože můj, k tobě jsem volal o pomoc a uzdravil´s mě.

Verše k požehnání: Žalm 1, 2.3

Kdo nad zákonem Hospodinovým rozjímá ve dne i v noci, vydá své ovoce v pravý čas.

Modlitba k požehnání

Bože, Vykupiteli, dej, ať nám svátost večeře Páně poskytne pomoc, aby náš půst byl tobě milý a prospěl nám jako lék proti hříchu. Prosíme o to ve jménu Ježíše Krista, našeho Pána. Amen.

Vhodné písně: 29, 30, 73, 322, 323

 

 

Cyklus: A
Pořadí: 22